بسم الله الرحمن الرحیم

فهرست مطالب

آشنایی با نرم افزار
قابلیت های نرم افزار
پیشنیازها
نحوه استفاده از نرم افزار
تنظیمات
کلیدهای میانبر


آشنایی با نرم افزار

در گذر زمان و با پیشرفت فناوری، ابزار مختلفی برای دسترسی افراد معلول به ویژه معلولان بینایی به دنیای فناوری اطلاعات طراحی شد که صفحه خوان ها یکی از مهمترین این ابزار ها هستند. اما کماکان مشکلات متعددی در زمینه دسترسی افراد نابینا به فناوری اطلاعات وجود دارد که از مهمترین آنها می توان از پرونده های PDF یاد کرد. پرونده های PDF با وجود امکانات و ویژگی های خاصی که دارند یکی از مهمترین و پرکاربردترین انواع پرونده های متنی هستند که تقریبا بیشترین سهم از کتاب های الکترونیکی را به خود اختصاص داده اند.

دسترسی مناسب به این بخش بزرگ کتاب های الکترونیکی همواره یکی از معضلات و خواسته های قشر نابینا بوده است. در این بین شرکت های مختلفی در سطح جهان اقدام به تولید ابزارهای مختلف در جهت تشخیص متن یا OCR(Optical character recognition) کرده اند که یکی از مهمترین آنها شرکت "گوگل" بوده است. OCR امکان استخراج متن از یک تصویر را ایجاد می کند که امکان قابل توجهی به ویژه برای قشر نابینا خواهد بود. چرا که با وجود این امکان:

نرم افزار تشخیص متن گوگل با حمایت و پشتیبانی نابینایان فارسی زبان و ویژه این عزیزان، در جهت تسریع و تسهیل عملیات بارگذاری و تبدیل پرونده های PDF از طریق OCR گوگل به متون قابل دسترس برای ایشان طراحی شده است.
این نرم افزار به نوعی نقش یک واسط بین شما و گوگل را ایفا می کند.
استفاده از نام گوگل در نام نرم افزار صرفا به این معنیست که این نرم افزار از تکنولوژی OCR گوگل استفاده می کند و در واقع ارتباط دیگری بین این نرم افزار و کمپانی گوگل وجود ندارد.


قابلیت های نرم افزار


پیشنیازها


حداقل های سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز برای نصب و استفاده از این نرم افزار عبارتند از:


راهنمای کاربری

نرم افزار برای دسترسی به درایو گوگل شما، نیاز به مجوز دارد که با اولین اجرا اقدام به کسب مجوز می کند. وقتی که برای اولین بار نرم افزار را اجرا می کنید بعد از چند ثانیه باید صفحه کسب مجوز گوگل را در مرورگر اینترنت پیش فرض خود مشاهده کنید.
پس منتظر باشید تا مرورگر باز شود و اگر هم که از قبل مرورگر باز بوده است، به پنجره مرورگر سویچ کنید. بعد از این که صفحه کسب مجوز را مشاهده کردید به دنبال کلید "allow" یا "اجازه دادن" یا هر عنوان دیگری با این مضمون بگردید. معمولا این کلید، اولین کلید موجود در این صفحه است که می توانید با کلید های Space یا Enter آن را فعال کنید. توجه داشته باشید که در 2 مرحله شما باید بر روی گزینۀ "allow" کلید enter را بفشارید.

فراموش نکنید که شما از قبل باید با مرورگر پیشفرض خود به حساب کاربری گوگل وارد شده باشید، در غیر این صورت مرحله "ورود به حساب کاربری" هم به مرحله قبلی اضافه می شود.

بعد از این صفحه شما به صفحه دیگری هدایت می شوید که آدرس آن با "LocalHost" شروع می شود، در اینجا عملیات کسب مجوز با موفقیت انجام شده و شما دیگر می توانید صفحه مرورگر خود را بسته و به پنجره نرم افزار برگردید.

توجه داشته باشید که اگر نرم افزار پیش فرض برای باز کردن آدرسهای اینترنتی در ویندوز مشخص نشده باشد، قبل از باز شدن مرورگر ممکن است پنجره "open with" باز شود. در این حالت شما باید نرم افزار پیشفرض برای باز کردن آدرسهای وب را انتخاب کنید.
برای فعال کردن پنجره اصلی نرم افزار در صورتی که برنامه باز، و در حال اجرا باشد در هر مکانی از ویندوز که هستید با زدن یک یا دو بار کلید F12+G پنجره اصلی در مقابل شما ظاهر می شود.

اگر تصمیم داشتید که با یک حساب گوگل دیگر از نرم افزار استفاده کنید می توانید با کلید CTRL+shift+F4 یا گزینه "خروج و لغو مجوز" مجوز صادر شده را حذف کرده و از نرم افزار خارج شوید. در این حالت با اجرای بعدی، نرم افزار مجددا اقدام به کس مجوز می کند که می توانید با حساب دیگری وارد سایت گوگل شده و مجوز را صادر کنید.

با ورود به پنجره اصلی نیاز به انتخاب فایل ورودی برای شروع عملیات دارید، کلید "انتخاب فایل PDF" و یا "انتخاب تصویر (ها)" در پنجره اصلی نزدیک به شماست. همچنین گزینه های ذکر شده از منوی فایل و کلید میانبر CTRL+O (برای انتخاب فایل PDF) و CTRL+Shift+O (برای انتخاب تصاویر) هم گزینه های دیگر برای این کار هستند.
نکته: با انتخاب گزینه "انتخاب تصویر (ها)"، شما میتوانید چندین تصویر را به طور همزمان برای تبدیل انتخاب نمایید. فایلها به ترتیب نام تبدیل خواهند شد.
حالا می توانید عملیات را شروع کنید، کلید F5 و گزینه "شروع" از منوی "فرمان" برای این کار در نظر گرفته شده اند.
اگر قصد تغییر دادن تنظیمات پیش فرض را دارید، گزینه هایی در منوی "تنظیمات" در اختیار شما هستند. شما می توانید "قبل از شروع عملیات" از این منو برای تغییر فرمت خروجی، تعیین نوع تقسیم بندی، مشخص کردن تعداد صفحه در هر قسمت و تنظیمات پیشرفته استفاده کنید. گزینه های این منو تماما با کلید های میانبر قابل دسترس هستند. به قسمت کلید های میانبر مراجعه شود.
با بیشتر شدن تعداد صفحات، در تعداد درخواست هایی که به سمت گوگل فرستاده می شود صرفه جویی می شود ولی اگر احیانا نوسان زیادی در اتصال به اینترنت دارید می توانید از تعداد صفحات کمتر استفاده کنید.
ممکن است به دلایل مختلف مثل مشکلات شبکه و اتصال اینترنت، بارگذاری پرونده با مشکل رو به رو شود؛ در این حالت نرم افزار بعد از پخش یک صدای بیپ کار بارگذاری را برای یک مدت کوتاه و مشخص متوقف کرده و مجددا اقدام به بارگذاری می کند. این چرخه به تعداد معدود و مشخصی تکرار خواهد شد. اگر فایل مورد نظر یک بخش چند صفحه ای از یک کتاب PDF باشد بعد از چند بار تلاش ناموفق، به طور خودکار توسط نرم افزار به قسمتهای تک صفحه ای تقسیم بندی شده و مجددا بارگذاری می شود.
تعداد این "تلاش های مجدد" و "وقفه" بین هر "تلاش مجدد"، به طور پیشفرض با مقادیر مناسب و آزموده تنظیم شده، ولی اگر به هر دلیلی قصد تغییر این موارد را داشته باشید می توانید از گزینه "پیشرفته..." از منوی "تنظیمات" اقدام به تغییر این تنظیمات نمایید. شما می توانید حین اجرای عملیات نرم افزار را به قسمت System tray بفرستید. کلید میانبر F12+G برای این کار در نظر گرفته شده است. علاوه بر این می توانید از گزینه "رفتن به پس زمینه" از منوی "فایل" یا کلید CTRL+Shift+G هم برای این کار استفاده کنید. برای نمایش مجدد هم از کلید F12+G استفاده کنید یا روی آیکون برنامه راست کلیک کرده یا کلید Applications را بزنید و گزینه نمایش را انتخاب کنید.

حتی الامکان سعی شده تا بیشترین قابلیت دسترسی برای نرم افزار در نظر گرفته شود؛ شما می توانید با کلید tab روی نوار وضعیت و نوار درصد و سایر قسمت های برنامه حرکت کنید، علاوه بر این به طور پیش فرض هر گونه تغییر وضعیت و تغییر درصد روند توسط صفحه خوان خوانده می شود که از منوی "دسترسی" امکان تغییر این حالت وجود دارد. همچنین به طور پیش فرض بیپ و پیام های صفحه خوان، در صورتی که پنجره اصلی برنامه فعال نباشند هم برای شما پخش می شوند که در صورت تمایل می توانید از منوی "دسترسی" این موارد را غیر فعال کنید. توضیحات اشیا را هم که به طور پیشفرض فعال هستند از منوی "دسترسی" می توانید غیر فعال نمایید.
علاوه بر موارد یاد شده کلید های میانبر مختلفی هم برای اعلام وضعیت توسط صفحه خوان در نظر گرفته شده که برای اطلاعات بیشتر می توانید به قسمت "کلید های میانبر" مراجعه کنید.


تنظیمات

قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که این منو و گزینه های مربوط به آن جهت اِعمال تنظیمات مربوط به چگونگی عملکرد نرم افزار در هنگام تبدیل در نظر گرفته شده، بنابر این این منو و گزینه های مرتبط به آن فقط قبل از صدور فرمان "شروع" قابل دسترس هستند.

شما می توانید:


کلیدهای میانبر


التماس دعا، موفق باشید.